Новини и събитияОфициална среща на членове на МИСС с представители на парламента на Унгария, 16 април 2015 г., Будапеща, УнгарияНа 16 април 2015 г. (четвъртък), от 15:00 часа, бе проведена официална среща между представители на МИСС и членове на парламента на Унгария. От страна на Института в срещата взеха участие: г-н Румен Петков - председател на Общото събрание, г-н Родолфо Пейков - Италия, член на Консултативния съвет; д-р Ели Кармон - Израел и г-н Драгутин Мате - членове на Общото събрание; г-н Горан Йонов - председател на управителния съвет.
В своето встъпително слово д-р Молнар подчерта, че приветства дискусиите върху проблемите, касаещи националната сигурност, каквито в частност са трафикът на хора, преминаването на границите на държавата и засилващия се натиск от мигрантски потоци към територията на Унгария. Всеки споделен международен опит или мнение за разрешаване на този проблем и е изключително ценен в стремежа за преодоляване на все по-нарастващата кризисна ситуация с бежанците и ясно определяне на техния статут и бъдеще. От своя страна г-н Петков благодари за възможността за обмяна на информация и изрази категорично становище относно полезността на подобни форуми. Още повече, че срещата се предхожда от друг формат - кръгла маса, посветена на темата „Бежанската вълна и миграционния процес в Европа", проведена под патронажа на министъра на вътрешните работи и член на МИСС - д-р Шандор Пинтер. Към срещата бе проявен и сериозен журналистически интерес. Г-н Драгутин Мате направи кратка ретроспекция на събитието, като акцентира върху направените изводи относно необходимостта от ревизия и разумно изразходване на огромните финансови средства, инвестирани с цел превенция и преодоляване на бежанския и миграционен проблем и пренасочването им към по-целесъобразни мероприятия, каквито са стабилизиране на кризисните зони, създаване на предпоставки за нови работни места и индустриализация на държавите с произход на бежански потоци.
В дискусията се включиха г-н Кармон и г-н Пейков, които подчертаха възможността за превръщането им в предпоставка за по-добра международна превенция и по-ясна и конкретна политическа обвързаност, тъй като решенията на всяка държава се взимат от съответния парламент, чрез създаването на специални законодателни мерки и инициативи. От унгарска страна бе споделено, че в тази насока се работи изключително успешно. Изхождайки от геополитическото разположение на държавата, независимо от политическото разграничение между състава на участващите в правителството партии, те са абсолютно единни по отношение на общия проблем - справянето с миграционния натиск и бежанските потоци през територията на Унгария като транзитна държава. Създадени са строги правила, чиито контрол е делегиран на комисии към парламента и структури в министерството на вътрешните работи. За съжаление тези условия не са релевантни към условията и правните норми в другите европейски държави, тъй като липсва обща законодателна рамка и правоприлагане, а това затруднява ефективното вземане на мерки за преодоляване на проблема.
В заключение г-н Румен Петков благодари за възможността да бъде споделено мнението на неправителствения сектор, в лицето на експертите от МИСС, както и за полезната обмяна на информация и опит между участниците в разговора. Той заяви, че обичайна практика на Института е предоставяне на експертни оценки, анализи и доклади от подобни проведени форуми в синтезиран вид, с цел експертна помощ на международни правителствени и полицейски организации. |